Tagasiside


Lehekülje täiuslikumaks vaatamiseks uuendage browserit (vähemalt IE 9) või valige teine lehitseja!
Nädalapilt
Küsitlus


Etendus
Lingua Franca

Aeg: 2017-04-26T19:00:00+03:0026.04.2017, 19:00 - 05.05.2017 20:00
Koht:
Korraldaja: MOON Productions
Kontaktisik: Minna-Triin Kohv
Telefon: 5563 4127
Lingid:
E-post: info@moonproductions.eu
Pilet: soodustus 14/ täispilet 16 / toetajapilet 20

"Lingua franca" on lavastus, mis algtõuke saanud Valdur Mikita raamatutest "Lingvistiline mets", "Metsik lingvistika" ja "Lindvistika". Mõte lükkus lahti eelkõige sünesteesiast ehk mitmiktajust, aga oma koht on selles ka liikuval metsapoeesial.

Sünesteesia on fenomen, mida iseloomustab erinevate meelte eest vastutavate ajupiirkondade üheaegne aktiveerumine, mille tulemusena tekivad mitmeid meeli valdavad elamused. Nii näevad paljud sünesteedid helide vorme ja värve, tunnevad värvide lõhna, kuulevad puudutusi, teavad numbrite liikumismustreid jmt.

Tegemist on erinevaid kunstiliike ühendava lavastusega, kus lõimuvad sõna, liikumine, värvid, muusika, tekst, valgus, laul, lõhnad, helid, tants, hääled, mõte. Lavastuse peateema on küsimus, kuidas leida oma keel ja kuidas selle individuaalse märgisüsteemi abil ka teistega kõnelda.

Kuidas leida tee teiseni, kui iseendagagi suhestuda ei oska? Kust leida oma mõtetele ja liigutustele vorm, et need endaga kooskõlla ja teiseni viia? Mis on muusika morfoloogia ja liigutuse foneetika?

Tänapäeva maailmas on läbiv segaduse foon. Sõltumata näilisest võimalusest jõuda sekunditega miljarditeni, oleme oma eelarvamustest ja individuaalsest kohanematusest ehitanud Paabeli torni, millel on tulevikuväljavaadeteks vähe aknaid. Mikita teoseid lugedes tekib lootustandev tunne, et kui igaüks kuulaks oma sisekõnet, ei vajaks me nii palju väljastpoolt peale surutud skeeme ja õpetusi, kuidas õnnelikuks saada. Kui vaid suudaksime usaldada oma keha välja pakutud programmi. Tahame lavastusega tekitada sarnase sooja lootusrikka tunde.

“Lingua franca” äärmiselt eriilmelise trupi liikmed erinevad teineteisest nii soo, vanuse, rahvuse, uskumuste kui ka väljendusvahendite poolest. Üheskoos ja eraldi otsime nii igaühe individuaalset keelt kui ka ühist keelesüsteemide, rahvuste ja religioonide ülest kollektiivset suhtlemisviisi.

Vanaisa kirjutas kunagi mulle salmikusse "Ära metsas kisa, ütles vanaisa."

Minu vanaema ütles kunagi: "Kui ma vanaks saan, panen vatitropid kõrva, ukse kinni ja lähen voodisse lugema."


__________________


Idee autor: Evelin Jõgiste
Esitajad: Evelin Jõgiste, Laura Kalle (Ugala teater), Mingo Rajandi, Yucef Zraiby, Leno Morfin
Lavastajad: Evelin Jõgiste, Laura Kalle
Dramaturg: Laura Kalle
Kunstnik: Leno Morfin
Originaalmuusika: Mingo Rajandi
Helikujundaja: Haar Tammik
Valguskunstnik: Rommi Ruttas
Produktsioon: Moon Productions
Illustratsioonid: Triin Aimla-Laid


____________________

Evelin Jõgiste on vabakutseline näitleja ja teatriprodutsent. Lõpetanud Tartu Ülikooli teatriteaduse erialal ning Barcelona kehamiimi ja füüsilise teatri kooli Moveo. Hiljem on end näitlejana täiendanud erinevates töötubades Barcelonas, Londonis ja Berliinis. Oma loomingus seob füüsilise teatri distsipliinid ning loomismeetodid teiste kunstivormidega.

Evelin oli see, kes pärast füüsilise teatri kooli lõpetamist Barcelonas haaras Valdur Mikita "Lingvistilise metsa" ega saanud seda rahulikult lugeda veerand tundigi kui juba sõrmeotsad vaikselt surisema hakkasid. Liikumissünesteet Evelin tundis end koheselt ära ja sõnad tõmbasid ülemeelikult raamatust välja voolates kogu keha endaga väänlevatele rännakutele. Sealsamas mõistis ta, et sellest inspiratsioonist tuleb teha "omakeelne" teatrilavastus, mis oleks üheaegselt nii vabadus väljenduda kui ka kutse rännakule.

Laura Kalle lõpetas möödunud aastal EMTA lavakunstikooli, ent on õppinud ka keeleteadust. Tema huviorbiidis on hetkel sõnade toonid ja rütmika, kehametafoorid ja nende etümoloogia. Laura töötab 2016. aastast Ugala teatris näitleja ja dramaturgina.

Tänu Laurale püsib “Lingua franca” vähemalt ühe jalagagi maa peal, kuni ülejäänud kehaosad kosmilistes sfäärides enda ja ümbritsevaga segunedes oma piire leida ja kaotada püüavad. Ka iseenda naeratavat kunstnikuhinge peab ta aeg-ajalt tagasi tavateadvusesse kutsuma.

Mingo Rajandi on helilooja ja kontrabassimängija, kes armastab piiridel kõndida ja neid märkamatult ka ületada. Tema loomingu märksõnadeks võiksid olla intuitsioon, kirkad värvid ja pulsseerivad rütmid. Üldiselt reisib ta muusikas viisavabalt ja laenab siit-sealt, mida vaja. Mingo juhib mitmeid ansambleid ja tegutseb loomingulises agentuuris Avarus.

Koostöös helikujundaja Haar Tammikuga teeb Mingo “Lingua francas” helid nähtavaks ja ehk isegi kombitavaks! Kõige tõenäolisemalt võib selle tulemusena tunda ka teatud helide lõhnasid! Selle imetabase helimaastikuga põimub “Lingua francas” ka kehade, sõnade, värvide ja mõtete muusika!

Yucef Zraiby on Beirut’ist pärit vabakutseline näitleja ja etenduskunstnik, kes elab ja töötab Barcelonas. Lõpetanud Barcelona kehamiimi ja füüsilise teatri kooli Moveo ning läbinud samas ka kaheaastase spetsialiseerumiskursuse, täiendades end põhjalikult Lecoq’i tehnika ning kaasaegse tantsuga. Õppinud ka AFILM Actor’s Studio’s Barcelonas. Olulisima väljendusvahendina loomingulises töös kasutab oma keha ning selle igakülgseid liikumisvõimalusi ja -tekstuure. Liikumapanevaks jõuks peaaegu alati kaasaegse ühiskonna vastuolulisus.

"Lingua francas" saabki Liibanoni noormeest näha eelkõige kehakeeles rääkimas.

Leno Morfin on pärit Mehhikost. Leno maalid on elamus. Puhaste värvide ja haaravate kujunditega abstrakt, milles andunud loomekirg põimub mänglevalt nägemustega tulevikust. Kunstniku esmakordne Eesti külastus 2010 aastal väljendas tema tööde loomulikku vabadust vastuolude, mõtte ja kavatsuse piirdest: Leno maalid ei kujuta, kujutle, ilusta ega dekoreeri. Ta ei vaja maalimiseks vaadet, tema maalid ise on vaade availma, avatud ja avastamata ilma. Leno lõuend on ekraan kosmilise projektori valguses ja sinna jäädvustub see, mis parasjagu tähtis on ülevalt vaadates, suures plaanis.

"Lingua francas" sulandub Leno kosmiline looming kehade, muusika, sõnade, lõhnade ja helide liikumisega!

ESIETENDUS:

24. aprillil 2017 Sõltumatu Tantsu Laval (Telliskivi 60A, C1)

JÄRGMISED ETENDUSED:

2, 3, 9, 11, 15, 16, 22, 23 ja 24 mail 2017 Tallinnas

Sõltumatu Tantsu Laval (Telliskivi 60A, C1, Tallinn)

26, 27 aprillil ja 5 mail 2017 Tartus

Tartu Uues Teatris (Lai 37, Tartu)

http://www.piletilevi.ee/est/piletid/teater/mitmesugust/lingua-franca-47635/?&design=piletilevi

Muudetud: 18.04.2017, 15:33
Vaatamisi: 349

Video
Tagasi
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31